سفارش تبلیغ
صبا ویژن

آیا به دنبال راه درمان فیستول بدون جراحی هستید؟

به جرات میتوان گفت 90% کسانی گرفتار فیستول مقعدی می شوند این سوال را از خود می پرسند که آیا فیستول مقعد با روش های طبیعی درمان می یابد؟ در پاسخ باید بگوییم خیر! اکثر فیستول های مقعد به خودی خود درمان نمی یابند و توسط روش های نوین پزشکی باید آنها را درمان کرد.

در این موضوع به بررسی انواع روش‌های درمان فیستول مقعدی بدون جراحی می پردازیم و بهترین روش درمان فیستول را معرفی می کنیم.

 

مشاهده منبع مقاله در اینجا

 

تشخیص درست چه نقشی در درمان فیستول دارد؟

اشکال گوناگون این بیماری و نزدیکی آنها به اسفنکترهای مقعد نیازمند تشخیص دقیق برای تعیین نحوه درمان فیستول قبل از عمل می باشد تا از عوارضی مثل بی اختیاری مدفوع جلوگیری شود.

با وجود این واقعیت که تشخیص صحیح قبل از عمل در اکثر بیماران با معاینه بالینی ساده، سونوگرافی اندوآنال یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) انجام می شود، در بسیاری از مواقع، یافته های غیر منتظره ای در نتایج آزمایش مشاهده می شود که می تواند روند درمان را تغییر دهد. اگر فردی هستید که به شدت از عمل جراحی سنتی (باز) می ترسید، ما انواع روش‌های درمان ناسور مقعدی بدون جراحی را به شما معرفی می کنیم.

البته باید برای فرآیند درمان خود به یک کلینیک و پزشک متخصص مراجعه کنید که کاملا کاربلد و قابل اعتماد باشد تا بتواند بهترین روش درمان را برگزیند.

چرا جراحی سنتی فیستول مقعد پیشنهاد نمی شود؟

زمان بهبودی کامل طولانی مدت فرد و عوارض ناشی از عمل جراحی باعث شده تا بیماران به سمت روش های درمان فیستول مقعدی بدون جراحی جذب شوند.

بعضی از بیماران عمل فیستول را کاملا بی خطر می دانند ولی عده ای دیگر اینطور فکر نمی کنند. به هر حال بهتر است که قبل از انجام هر عملی، شناخت کافی از روند درمان آن روش داشته باشید.

اثرات جانبی

صد درصد هر روش درمانی یک سری مزایا و معایب خود را دارد. به عنوان مثال عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود که عده ای از مردم آن را دوست ندارند و احساس ترس می کنند. در جراحی فیستول معمولا در هفته اول درد دارید و نشستن برایتان دشوار است. این درد به مرور زمان طی 4 الی 6 هفته کاهش می یابد.

عوارض

عوارض عمل جراحی ناسور زمانی اتفاق می افتد که حین عمل یا بعد از آن مشکلاتی ایجاد شوند. از عوارض احتمالی عمل جراحی می توان به واکنش غیر منتظره بدن در برابر بی حسی، خونریزی بیش از حد محل برش یا وجود لخته خون وریدی در زانو (ترومبوز عمیق، DVT) اشاره کرد.

عوارض بعد از عمل این عارضه برای بیشتر افراد اتفاق نمی افتد ولی در صورت پیشامد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. عفونت: عفونت می تواند منجر به آبسه مقعد شود و جراحی ناسور به مرحله دوم بکشد.
  2. آسیب به عضلات اسفنکتر: این پیشامد ممکن است بر کنترل روده شما در دفع مواد زائد بدن تأثیر بگذارد و منجر به بی اختیاری مدفوع شود.
  3.  بروز مجدد بیماری: در صورت عدم مراقبت این احتمال وجود دارد که این تونل چرکی برگردد.

در اینجا به بررسی کلی از روش های مختلف درمان برای گریز از جراحی می پردازیم.

جراحی لیزر

لیزر درمانی فیستول مقعدی به عنوان پر طرفدار ترین روش درمان بین بیماران شناخته شده است که از میزان بالای رضایت بیماران به دلیل نتیجه درمان قطعی برخوردار است.

در روش عمل فیستول با لیزر پس از اینکه مسیر حرکت لیزر روی پوست توسط پزشک مشخص شد، یک دسته از پرتوهای نوری هماهنگ در همان مسیر حرکت کرده و این بیماری را از ریشه می سوزانند.

عمل لیزر فیستول به دلیل ماهیت پرتو درمانی ، تمامی غده های آلوده و مبتلا در اطراف این عارضه را از بین می برد. پس می توان گفت این روش قطعی و مطمئن می باشد.